Μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι που έγινε στη Λευκωσία αναδείχθηκε η Ομόνοια, κερδίζοντας με 3-0 την ΑΕΛ, χαλώντας την ημέρα γενεθλίων των «γαλαζοκιτρίνων».

Το σκορ του αγώνα που έγινε στο ΓΣΠ δεν αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα, αφού η ΑΕΛ δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες προς το τέρμα του Φαμπιάνο. Οι «πράσινοι» όμως παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και πιο εύστοχοι, παίρνοντας στο τέλος της ημέρας το τρίποντο. Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Ασαντέ στο 64ο λεπτό με κοντινό πλασέ, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Τζιωνή από πλάγια, Κακουλλής στο 89′ με εξαιρετικό άγγιγμα, περνώντας τη μπάλα πάνω απ’ τον Βοζίνια και Μποτεάκ στο 94′ από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο και τελευταίο παιχνίδι της ημέρας το ΑΠΟΕΛ «σκόνταψε» στο Αμμόχωστος, καθώς έμεινε στη λευκή ισοπαλία με τον Ερμή. Για ακόμη ένα παιχνίδι οι «γαλαζοκίτρινοι» προβλημάτισαν με τη συνολική τους εμφάνιση, αφού παρουσιάστηκαν νωθροί και με ελάχιστες ευκαιρίες προς το τέρμα των «φτεροπόδαρων».

Ο βαθμός που πήραν στον Ερμή κρίνεται ως πέρα για πέρα σημαντικός, αφού ήρθε κόντρα σε μια ομάδα που βρίσκεται μέσα στους διεκδικητές του πρωταθλήματος.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ερμή, κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι σε όλο το 90λεπτο με το φράξιμο σε όλους τους χώρους ήταν οι λόγοι που δεν επέτρεψαν στο ΑΠΟΕΛ να φτιάξει ευκαιρίες και να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Καϊκέ.

Mobile Application Bonus: Στοιχημάτισε από το κινητό σου και πάρε έξτρα μπόνους!