Δεν τα κατάφερε τελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς να πάρει τη νίκη και να βρεθεί στον τελικό, παρόλο που κοίταξε στα μάτια τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Μετά από σχεδόν 4 ώρες αγώνα έμεινε από δυνάμεις και ήρθε φυσιολογικά ο αποκλεισμός στα 5 σετ.

Ο Σέρβος κατάφερε και βρέθηκε μπροστά στο σκορ σχετικά εύκολα, παίρνοντας τα δύο πρώτα σετ με 6-3, 6-2. Στη συνέχεια όμως ο Τσιτσιπάς δεν είπε την τελευταία του λέξη και με 5-7 και 4-6 έφερε το ματς στα ίσα για να δώσει νέο ενδιαφέρον.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ όμως ο Έλληνας τενίστας, μετά από 3 ώρες και 54 λεπτά, έμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα ο Τζόκοβιτς να πάρει το σετ με 6-1, αλλά και τη πρόκριση στον Κυριακάτικο (16:00) τελικό του Ρολάντ Γκαρός, όπου θα βρει απέναντι του τον Ραφαέλ Ναδάλ.

Ωστόσο, παρά την ήττα ο Έλληνας τενίστας από την ερχόμενη Δευτέρα (12/10) χάρη στην εκπληκτική πορεία του στο φετινό Ρολάντ Γκαρός θα φιγουράρει και πάλι στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης.

Happy Monday: Κάθε Δευτέρα επιπλέον 20% στην κατάθεση σας!