Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 μια αντεπίθεση διαρκείας ήταν αρκετό για την Ρεάλ να κάνει μια μεγάλη ανατροπή και να σφραγίσει τρεις βαθμούς που ξεκαθαρίζει το τοπίο του τίτλου της La Liga.

H Σεβίλλη πήρε το προβάδισμα με τους Ράκιτιτς (21΄) και Λαμέλα (25΄) και απ εκει και πέρα ανέβασε στροφές η «Βασίλισσα» μείωσε στο 50΄ με τον Ροντρίγκο, στη συνέχεια να φέρει το ματς στα ίσα στο 80΄ με τον Νάτσο (2-2) και με τον Μπενζεμά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να φτάσει σε μία απίστευτη ανατροπή, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Mε την νίκη της η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στους 75 βαθμούς και άφησε την Σεβίλλη στην 2η θέση με 60 βαθμούς όσους έχει και η Μπαρτσελόνα και η Ατλέτικο Μαδρίτης.