Αρχική ΕΥΡΩΠΗ Χθεσινά αποτελέσματα και βαθμολογίες Nations League

Χθεσινά αποτελέσματα και βαθμολογίες Nations League

Με επτά αγώνες άνοιξε η τέταρτη αγωνιστική του κυπέλου εθνών κατά τη χθεσινή ημέρα.

Στο τέταρτο γκρουπ της πρώτης κατηγορίας η Γερμανία εξήλθε ισόπαλη 3-3 στην έδρα της με την Ελβετία, σε ένα ματς ροντέο. Οι Ελβετοί προηγήθηκαν στο σκορ με 2-0 με τους Γκαβράνοβιτς στο 5′ και Φρέουλερ στο 26′. Δύο λεπτά αργότερα ο άσος της Τσέλσι, Τίμο Βέρνερ μείωσε στο σκορ σε 2-1. Στο 55′ άλλος ένας παίκτης των μπλε, ο Χάβερτς ισοφάρισε σε 2-2, για να έρθει ο Γκαβράνοβιτς στο 57′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ να δώσει και πάλι το προβάδισμα στους Ελβετούς. Εντούτοις η χαρά των Ελβετών κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού ο Γκνάμπρι στο 60′ ισοφάρισε τον αγώνα σε 3-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ισπανία υπέστη ήττα με 1-0 στο Κίεβο από την Ουκρανία, σταματώντας ένα σερί 15 θετικών αποτελεσμάτων. Το γκολ για τους Ουκρανούς πέτυχε ο Τσιγκάνκοφ στο 76′.

Μετά τα χθεσινά αποτελέσματα η βαθμολογία του τέταρτου γκρουπ έχει διαμορφωθεί ως εξής:

Iσπανία 7

Γερμανία 6

Ουκρανία 6

Ελβετία 2

Στο πρώτο γκρουπ της τρίτης κατηγορίας η εθνική μας ομάδα πήρε τον πρώτο της βαθμό απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν, ενώ στον αλλο αγώνα του ομίλου το Λουξεμβούργο πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη σε βάρος του Μαυροβουνίου. Σκόρερ για τους Λουξεμβούργιους οι Μουράτοβιτς στο 42′ και Σινανί στο 84′, ενώ για τους Μαυροβούνιους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο σκορ το γκολ πέτυχε ο Ιβάνοβιτς στο 34′.

Η βαθμολογία του πρώτου γκρουπ της τρίτης κατηγορίας διαμορφώθηκε ως εξής:

Λουξεμβούργο 9

Μαυροβούνιο 9

Αζερμπαϊτζάν 4

Κύπρος 1

Τέλος, στο πρώτο γκρουπ της τέταρτης κατηγορίας η Μάλτα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, η οποία ήταν και εκτός με 1-0 απέναντι στη Λετονία. Σκόρερ για τους Μαλτέζους ήταν ο Μποργκ στο 90+7. Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου η πρωτοπόρος ομάδα των Νήσων Φαρόε πέτυχε την τρίτη της νίκη στο θεσμό, επικρατώντας της Ανδόρας με 2-0. Και τα δύο γκολ των νικητών πέτυχε ο Όλσεν στο 19′ και 33′. Στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γκρουπ το Λίχτενσταϊν εξήλθε ισόπαλο 0-0 στην έδρα του με το Σαν Μαρίνο.

Μ’ αυτά τα δεδομένα λοιπόν η βαθμολογία του πρώτου γκρουπ της τέταρτης κατηγορίας διαμορφώθηκε ως εξής: