Η Ιταλία προκρίθηκε ως νικήτρια του 1ου ομίλου του Euro 2020, με την Ουαλία να την ακολουθεί στη 2η θέση. Οι πιθανοί αντίπαλοί τους στη φάση των 16.

Η Ιταλία συνέχισε ακάθεκτη στον 1ο όμιλο του Euro 2020 και τερμάτισε επικεφαλής του 1ου ομίλου, έπειτα από το 1-0 με αντίπαλο την Ουαλία. Η “σκουάντρα ατζούρα” προκρίθηκε στη φάση των 16 από την 1η θέση και περιμένει την έκβαση του 3ου ομίλου και συγκεκριμένα ποια εκ των Ουκρανίας και Αυστρίας θα τερματίσει στη 2η θέση, ώστε να την αντιμετωπίσει το Σάββατο στις 22:00 στο “Γουέμπλεϊ”.

Από την πλευρά της, η Ουαλία τερμάτισε στη 2η θέση και περιμένει το 2ο του 2ου ομίλου (Βέλγιο, Ρωσία, Φινλανδία ή Δανία) στη φάση των 16, για τον αγώνα τους στη “Γιόχαν Κρόιφ Αρένα” στις 19:00 του Σαββάτου.

Η Ελβετία, η οποία τερμάτισε στην 3η θέση με 4 βαθμούς έπειτα απ’ το 3-1 επί της Τουρκίας, περιμένει να δει αν προκριθεί με τις καλύτερες τρίτες, για να μάθει τότε και τον αντίπαλό της.

Από εκεί και πέρα, η Ολλανδία είναι η μοναδική ομάδα που ήδη είχε προκριθεί και γνώριζε τη θέση της, αφού είχε κερδίσει τον 3ο όμιλο και θα αγωνιστεί την Κυριακή στις 19:00 στην “Πούσκας Αρένα” της Βουδαπέστης με τον τρίτο του 4ου, του 5ου ή του 6ου ομίλου.

Euro 2020 – Τα ζευγάρια της φάσης των “16”

Σάββατο 26 Ιουνίου

  • 19:00 Ουαλία – Βέλγιο ή Ρωσία ή Φινλανδία ή Δανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ
  • 22:00 Ιταλία – Ουκρανία ή Αυστρία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

Κυριακή 27 Ιουνίου

  • 19:00 Ολλανδία – Τσεχία ή Αγγλία ή Κροατία ή Σκωτία ή Σουηδία ή Σλοβακία ή Ισπανία ή Γαλλία ή Γερμανία ή Πορτογαλία ή Ουγγαρία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη
  • 22:00 Βέλγιο ή Φινλανδία – Ελβετία ή Τουρκία ή Τσεχία ή Αγγλία ή Κροατία ή Σκωτία ή Σουηδία ή Σλοβακία ή Ισπανία ή Γαλλία ή Γερμανία ή Πορτογαλία ή Ουγγαρία | Καρτούχα, Σεβίλλη

Δευτέρα 28 Ιουνίου

  • 19:00 Τσεχία ή Αγγλία ή Κροατία ή Σκωτία – Σουηδία ή Σλοβακία ή Ισπανία ή Πολωνία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη
  • 22:00 Γαλλία ή Γερμανία ή Πορτογαλία – Ελβετία ή Βέλγιο ή Ρωσία ή Φινλανδία ή Δανία ή Ουκρανία ή Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι

Τρίτη 29 Ιουνίου

  • 19:00 Τσεχία ή Αγγλία – Γαλλία ή Γερμανία ή Πορτογαλία ή Ουγγαρία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο
  • 22:00 Σουηδία ή Σλοβακία ή Ισπανία ή Πολωνία – Ελβετία ή Βέλγιο ή Ρωσία ή Φινλανδία ή Δανία ή Ουκρανία ή Αυστρία ή Τσεχία ή Αγγλία ή Κροατία ή Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη

Euro 2020 – Προημιτελικά

Παρασκευή 2 Ιουλίου

  • 19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη
  • 22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο

Σάββατο 3 Ιουλίου

  • 19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1 | Ολίμπια, Μπακού 
  • 22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη 

Euro 2020 – Ημιτελικά

Τρίτη 6 Ιουλίου

  • 22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο 

Τετάρτη 7 Ιουλίου

  • 22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

Euro 2020 – Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

  • 22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

sport24.gr

1 ΣΧΟΛΙΟ

Comments are closed.