Σε ένα ωραίο ματς η Ντόρτμουντ κατάφερε και λύγισε την Μπάγερν Μονάχου με σκορ 2-0 κατακτώντας το 6ο Σούπερ Κάπ στην ιστορία της. Οι κιτρινόμαυροι από νωρίς έδειξαν τις ορέξεις τους για την νέα χρονιά και έστειλαν το μήνυμα στους Βυαρούς πως φέτος θα τα δώσουν όλα για τον τίτλο.

Σε μόλις 20 λεπτά αγώνα η κιτρινόμαυροι έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες που σταμάτησαν στον εξαιρετικό Νόιερ. Μάρκο Ρόις και Γκερέιρο δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Γερμανό κέρβερο. Η ομάδα της Μπάγερν χρειάστηκε 30 λεπτά για να ξυπνήσει αφού κατέγραψε μόλις μία σπουδαία ευκαιρία λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου με τον Κόμαν. Έτσι Ντόρτμουντ και Μπάγερν οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0 – 0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ. Ο Σάντσο πέρασε όποιο βρήκε από τα δεξιά και έδωσε πάσα  , πάρε – βάλε στον Αλκάθερ.που με εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ. Η ομάδα της Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει στα επόμενα λεπτά με τρεις ευκαιρίες όμως η τύχη δεν ήταν μαζί τους.

Και εκεί που η ομάδα του Kovac άρχιζε να αυξάνει την πίεσή της, αυτή του Favre κατάφερε να χτυπήσει για δεύτερη φορά με τον αγαπημένο της τρόπο. Την αντεπίθεση. Αυτή την φορά ήταν σειρά του άγγλου σταρ να σκοράρει.

Μετά από πανέμορφη μπαλιά  του Γκερέιρο ο Σάντσο βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας τον Βυαρών,  και νίκησε το Νόιερ, γράφοντας το 2-0, σκορ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι η Ντόρτμουντ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονίας στην Γερμανία…

Επιλέξτε οποιαδήποτε μέθοδο πληρωμής για πίστωση του Meridianbet λογαριασμού σας και λάβετε επιπλέον ποσό ως Μπόνους το 5%της κατάθεσης σας!