«Αντίο» στο τουρνουά της Βαρκελώνης για τον Στέφανο Τσιτσιπά!

Μετά από συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς που κρίθηκε σε 3ο set, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε εκτός Barcelona Open γνωρίζοντας την ήττα από τον Κάρλος Αλκαράθ Γκάρφια (Νο11), στον μεταξύ τους σπουδαίο προημιτελικό στην “Pista Rafa Nadal”.

Αν και, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε αρχικά να επιστρέψει από set και διπλό break πίσω (6-4, 4-1), ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ματς, έχασε το άκρως επεισοδιακό καθοριστικό κομμάτι του αγώνα και γνώρισε την 1η του ήττα στη φετινή χωμάτινη περίοδο, μετά από επτά σερί επικρατήσεις.

Ο 18χρονος Ισπανός κέρδισε για 2η φορά μέσα σε έναν μήνα τον Νο5 τενίστα του κόσμου (η προηγούμενη στο Miami Open στις 30/3) και για 3η φορά σε ισάριθμες συναντήσεις των δυο στο Tour, πανηγυρίζοντας την παρθενική πρόκριση της καριέρας του στα ημιτελικά του Barcelona Open.

Μετά από 2 ώρες και 14 λεπτά μάχης, ο Αλκαράθ επικράτησε 6-4, 5-7, 6-2 και “σφράγισε” το ραντεβού του με τον Άλεξ Ντε Μινόρ (Νο25), στον ημιτελικό του Μ.Σαββάτου (23/4).

Ο 23χρονος Αυστραλός από την πλευρά του, απέκλεισε τον Νο4 του ταμπλό και Νο10 της παγκόσμιας κατάταξης, Κάμερον Νόρι, με 6-3, 5-7, 6-1.

Με αυτή τη νίκη επί του Τσιτσιπά, ο Αλκαράθ εξασφάλισε την είσοδό του στο Top10 της παγκόσμιας κατάταξης από την επόμενη εβδομάδα. Πιο συγκεκριμένα, θα φτάσει minimum το Νο10 στον πίνακα της ΑΤΡ, ενώ, αν κερδίσει τον Ντε Μινόρ και μπει τελικό στη Βαρκελώνη, θα εξασφαλίσει το Νο9.

Meridianbet Sports – Η Αθλητική ενημέρωση έχει νέα έδρα!